Acorus Calamus-Tatarak Zwyczajny

Kłącza tataraku pobudzają niektóre czynności wydzielnicze.
Po doustnym podaniu wyciągu następuje wzmożenie wydzielania soku żołądkowego i przyspieszania procesu trawienia oraz wchłaniania składników pokarmowych.
Substancje te obejmują także ilość mukopolisacharydów, które w żołądku tworzą śluzową warstwę ochronną. Równocześnie zmniejsza się napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i moczowych.
Kłącze tataraku jest stosowane jako skuteczny środek wiatropędny, szczególnie dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Obserwacje kanadyjskich Indian , że po spożyciu kłączy tataraku są oni zdolni do zwiększonego wysiłku fizycznego. Wyciąg z kłącza tataraku działa bakteriobójczo i przeciwbólowo. Silniej działa olejek eteryczny. 

Zastosowanie:

W zaburzeniach trawiennych, braku łaknienia, bezsoczności, bezkwaśności żołądkowej, wzdęciach, bólach żołądkowych, kolce jelitowej; pomocniczo w chorobie wrzodowej.
Dodatkowe jako rozwiązanie poprawiające trawienie, wynikające z resorpcji składniki, szczegółowe u rekonwalescentów po zabiegach chirurgicznych i osób starszych z zanikowym nieżytem błony śluzowej wtórnej.

 Zewnętrznie- W niektórych dermatozach, do zwalczania łupieżu oraz przeciw wypadaniu włosów. 

Olejek tatarakowy stosuje się zewnętrznie – działa uspokajająco, przeciwświądowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo w wielu chorobach skóry. W bólach gościcowych, nerwobólach, rwie kulszowej, nieżytach żołądka oraz do kąpieli.

źródło obrazka:
Tatarak-zwyczajny-Acorus-calamus (500×333) (allegroimg.com)